Nad brzegiem Rapido, w pobliżu Dzwonu Pokoju, stoi niewielka tablica poświęcona 100 Batalionowi amerykańskiej 34 Dywizji Piechoty. Niektórych może z dziwić, że napis na tablicy jest wykonany w języku francuskim.

Nisei walczą z Niemcami

Tablica z brązu przymocowana do cokołu stoi nad brzegiem rzeki Gari (Rapido) i przypomina o męstwie 100 Batalionu 34 Dywizji „Red Bull”.

Tablica nad Rapido

Z wyjątkiem kilku oficerów, 100 Batalion Piechoty był pierwszą jednostką bojową w historii armii amerykańskiej, która składała się wyłącznie z Amerykanów japońskiego pochodzenia urodzone już w Stanach Zjednoczonych (Nisei). Nisei oznacza po japońsku „drugie pokolenie”.

100 Batalion brał udział w pierwszej bitwie o Monte Cassino, uczestnicząc w ramach 34 DP w próbie forsowania rzeki Rapido. Batalion poniósł w bitwie ciężkie straty, a trzech żołnierzy zostało odznaczonych Srebrnymi Gwiazdami (Silver Star). Srebrna Gwiazda to  trzecie najwyższe odznaczenie wojskowe w USA.

Batalion Purpurowego Serca

W czasie 18 miesięcy walk w Europie 100 Batalion stracił 342 poległych. Jednostka została nieoficjalnie nazwana Batalionem Purpurowego Serca. Za służbę podczas II wojny światowej żołnierze 100 Batalonu zostali odznaczeni: 1703 Purpurowymi Sercami, 8 Medalami Honoru Kongresu, 17 Krzyżami za Wybitną Służbę, 147 Srebrnymi Gwiazdami, 238 Brązowymi Gwiazdami za Męstwo, 8 Medalami Żołnierza, 9 Legions of Merit i 2173 Brązowymi Gwiazdami za Zasługi.

Motto batalionu brzmiało: Remember Pearl Harbor.

Z Biffontaine nad Rapido

Tablica upamiętniająca 100 Batalion została ufundowana przez francuskie miasto Biffontaine, gdzie batalion walczył w październiku 1944 roku.

W czasie walk we Francji jako 442 Pułk Piechoty, żołnierze 100 Batalionu uratowali tzw. „Zaginiony Batalion” z teksańskiej 36 DP, który został okrążony przez Niemców. W zaciekłej bitwie 442 Pułk stracił ponad 800 żołnierzy (w tym 184 zabitych), ratując 211 członków batalionu z Teksasu. Wyzwolił też miasto Biffontaine, o czym pamiętali jego przedstawiciele, ustawiając 20 maja 1990 roku tablicę nad Rapido.

Zobacz również:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *