Pisząc fragment przewodnika „Monte Cassino i okolice” nie mogłem pominąć pomnika, jaki niedźwiedź Wojtek ma w Cassino. Nie można też zapominać o pomnikach misia Wojtka w Imoli i niedźwiedzia Wojtka w Venafro.

Biały niedźwiedź Wojtek

Pomnik niedźwiedzia Wojtka w Cassino znajduje się na Piazza XV Febbraio. Pomnik został odsłonięty 15 maja 2019 roku, na trzy dni przed 75. rocznicą bitwy o Monte Cassino.

Niedźwiedź Wojtek w Cassino

Pomnik niedźwiedzia Wojtka w Cassino został wykonany z białego marmuru, pochodzącego ze złoża w pobliskiej miejscowości Coreno Ausonio.

Pomnik ma ponad 1,5 metra wysokości i waży ćwierć tony. Na tabliczce obok widniał napis w trzech językach: po włosku, polsku i angielsku: ,,Pamięci misia Wojtka, przyjaciela żołnierzy, służącego wiernie w latach 1942–1947 w Korpusie generała Władysława Andersa. Ocalić od zapomnienia”. Piszę widniał, bo we wrześniu 2023 roku tabliczka była zniszczona, a napis nieczytelny.

Miś Wojtek w Imoli

Prof. Luigi Enzo Mattei jest autorem pomników generała Andersa oraz misia Wojtka w Imoli (misia, bo w Imoli stoi mały niedźwiadek – l’orsetto Wojtek).

Miś Wojtek w Imoli

Pomnik został ustawiony na niewielkim skwerze, gdzie znajduje się też pomnik gen. Władysława Andersa oraz jego żołnierzy.

Niedźwiedź Wojtek ma również swój pomnik w Venafro, o czym pisałem w osobnym artykule.

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *