Krzyż Pamiątkowy Monte Cassino, którego zdjęcie znajduje się w przewodniku Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego, należał do kanoniera (potem porucznika) Edwarda Pacholczyka. Dziękuję Panu Andrzejowi Korusowi za udostępnienie zdjęcia Krzyża, który należał do jego wuja.

Krzyż Pamiątkowy Monte Cassino

Krzyż Pamiątkowy Monte Cassino, jako odznaka pamiątkowa dla żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, został wprowadzony rozkazem Naczelnego Wodza gen. Kazimierza Sosnkowskiego z dnia 26 lipca 1944 roku.

Rozkaz zawierał dokładny opis Krzyża:

  • Krzyż kształtu krzyża św. Benedykta, stalowy, oksydowany.
  • Na Krzyżu napis: „MONTE CASSINO MAJ 1944”.
  • Krzyż zawieszony na wstążce koloru terakota – błękit. (jak barwy benedyktynów).

Uprawnionymi do otrzymania Krzyża Monte Cassino byli:

  1. wszyscy żołnierze 2 Korpusu, którzy brali czynny udział w walkach 2 Korpusu o Monte Cassino, Piedimonte, Passo Corno, w okresie od 12 maja 1944 do 31 maja 1944 roku,
  2. wszyscy żołnierze 2 Korpusu ranni na polu bitwy w okresie od 27 kwietnia 1944 do 11 maja 1944. Jako rannych na polu bitwy należy uważać również rannych na skutek działań lotnictwa,
  3. personel 1., 161 (byłego 2) i 3 szpitala wojennego, czynny w wymienionych szpitalach wojennych, w okresie między 12 maja 1944 a 31 maja 1944 roku,
  4. jako odznaczenie pośmiertne należy nadać Krzyż Monte Cassino wszystkim żołnierzom 2 Korpusu, poległym na polu chwały, oraz zmarłym na skutek ran, odniesionych na polu bitwy w okresie między 27 kwietnia 1944 a 31 maja 1944 roku.

Krzyż wykonywano z brązu, a na rewersie bito kolejny numer nadania tożsamy z otrzymywaną przez żołnierza legitymacją.

Krzyż Pamiątkowy Monte Cassino - legitymacja

Imienny wykaz odznaczonych żołnierzy można znaleźć na stronie internetowej poświęconej żołnierzom 2 Korpusu Polskiego odznaczonych Krzyżem Pamiątkowym Monte Cassino za udział w walkach o Monte Cassino, Piedimonte i Passo Corno w maju 1944 roku.

Porucznik Edward Pacholczyk

Krzyż nr 10129, widoczny na zdjęciach , został nadany kanonierowi (potem porucznikowi) Edwardowi Pacholczykowi, wujowi pana Andrzeja Korusa, który obecnie jest w posiadaniu Krzyża (na zdjęciu w nagłówku artykułu jestem z panem Andrzejem Korusem, który jako pierwsza osoba w Polsce stał się posiadaczem przewodnika „Monte Cassino i okolice”).

W 1940 Edward Pacholczyk wraz z rodziną został zesłany na Sybir, a po podpisaniu paktu Sikorski – Majski dostał się do PSZ w ZSRR dowodzonych przez gen. Andersa.

Po ewakuacji armii polskiej do Persji i Palestyny służył w 3 baterii 3 Karpackiego Pułku Artylerii Przeciwlotniczej Lekkiej 3 DSK. W tej jednostce uczestniczył w walkach o Monte Cassino. Od września 1944 roku przeniesiony do 663 Dywizjonu Samolotów Artylerii (663rd Polish Air Observation Post Squadron – 663 Polski Szwadron Powietrznych Punktów Obserwacyjnych). Został zdemobilizowany w dniu 1 maja 1947 roku na terenie Italii.

Krzyż Pamiątkowy Monte Cassino - legitymacja

Zdjęcia Krzyża MC i legitymacji: Andrzej Roman

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *