Simon Sinek napisał w swoje książce „Zaczynaj od dlaczego”, więc ja przedstawiam najważniejsze powody, dlaczego powstał przewodnik Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego.

Jaka droga wiodła mnie do napisania przewodnika?

„Monte Cassino i okolice” – 3 x Dlaczego

Po pierwsze

Kiedy we wrześniu 2022 roku podróżowałem po okolicach Gaety (Lacjum), to od razu wiedziałem, że moje odwiedziny masywu Monte Cassino nie ograniczą się tylko do wizyty w opactwie i zapalenia zniczy na Polskim Cmentarzu Wojennym. Chciałem też przejść po miejscach walk o Monte Cassino i dotrzeć do rzadziej odwiedzanych miejsc związanych z 2 Korpusem Polskim oraz czterema bitwami, które miały miejsce w masywie.

Massa Albaneta - przewodnik Monte Cassino i okolice

To właśnie wtedy narodził się pomysł przewodnika „Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego”.

Po drugie

Drugim impulsem do napisania tej książki były odwiedziny grobu wachmistrza Antoniego Niewęgłowskiego (1911–1956), dalekiego krewnego mojej żony, który brał udział w walkach na froncie włoskim i został odznaczony Krzyżem Pamiątkowym Monte Cassino nr 30076. Opiekujemy się tym grobem, który znajduje się na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu.

Nagrobek Antoniego Niewęgłowskiego. Uroczystość poświęcenia nagrobka.
Nagrobek Antoniego Niewęgłowskiego. Uroczystość poświęcenia nagrobka. (Cmentarz Grabiszyński we Wrocławiu)

Po trzecie

Pomyślałem też, że co roku do Włoch jadą setki tysięcy turystów z Polski, a tysiące z nich wybiera się na Monte Cassino. Większość z nich ogranicza się do wizyty w klasztorze i odwiedzenia Polskiego Cmentarza Wojennego. Wielu turystów nawet nie wie, jak wiele miejsc w okolicy Monte Cassino jest związanych z 2 Korpusem Polskim. A niektóre z tych miejsc leżą bardzo blisko klasztoru. Czasem 30-45 minut drogi (pieszo). Może warto pokazać im te miejsca?

Monte Cassino - rekonesans AD 2022

Trzy wymienione wyżej powody składają się na to, że zrobiłem dwukrotnie rekonesans w okolicach Cassino, a potem obłożyłem się literaturą przedmiotu i usiadłem do komputera. Tak powstawał przewodnik „Monte Cassino i okolice. Śladami 2 Korpusu Polskiego”.

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *