Rok 2024 to rok ważnych rocznic, takich jak 80 rocznica bitwy o Monte Cassino czy zdobycia Ankony przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. To również rok innych ważnych dat w polskim kalendarzu patriotycznym.

1944-2024: jedna z ostatnich takich rocznic

W 2024 roku przypada kilka niezwykle ważnych rocznic:

  • 80 rocznica czwartej bitwy o Monte Cassino (11 maja – 4 czerwca 1944) i zdobycia klasztoru Monte Cassino przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego (18 maja 1944),
  • W ramach tej bitwy – zdobycie Piedimonte San Germano (25 maja 1944),
  • 80 rocznica zdobycia (wyzwolenia) Ankony przez 2 Korpus Polski (18 lipca 1944),
  • 80 rocznica Powstania Warszawskiego.

Dlaczego są to rocznice ważne i wyjątkowe?

Są to – prawdopodobnie – jedne z ostatnich okrągłych rocznic, w których wezmą udział uczestnicy walk. Czas płynie nieubłaganie i na wieczną wartę odchodzą ostatni świadkowie wydarzeń sprzed 80 lat – żołnierze 2 Korpusu Polskiego czy powstańcy warszawscy.

Oddajmy cześć żołnierzom 2 Korpusu Polskiego

Rok 2024 – 80 rocznica bitwy o Monte Cassino – to okazja, aby oddać cześć wszystkim żyjącym weteranom walk o przełamanie Linii Gustawa i Hitlera. To także okazja, aby pokazać, że pamiętamy o tych, którzy złożyli daninę krwi w walce o wolną Polskę, a ich ciała spoczęły na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. Pamiętajmy też o tych żołnierzach 2 Korpusu Polskiego, którzy przeżyli II wojnę światową, a których już nie ma wśród nas. Ich groby są rozrzucone po cmentarzach na całym świecie.

Chwała Bohaterom!

Cmentarz na Monte Cassino

Rok 2024 – rok naszej pamięci o żołnierzach 2 Korpusu Polskiego

Mam nadzieję, że polskie władze państwowe zorganizują godne obchody 80 rocznicy bitwy o Monte Cassino. Trudno mi sobie wyobrazić, aby 18 maja na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino zabrakło prezydenta i premiera Rzeczypospolitej Polskiej. Czas pokaże, czy nie mam zbyt małej wyobraźni…

Każdy z nas może w tym roku udać się na Monte Cassino i tam zapalić znicz na grobach polskich żołnierzy albo odnaleźć nagrobek uczestnika bitwy o Monte Cassino na pobliskich cmentarzu.

Możemy też udać się na trekking śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego w okolicach Monte Cassino. Mam nadzieję, że pomocny okaże się przewodnik „Monte Cassino i okolice”, który przygotowuję do druku i zamierzam wydać w marcu br.

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *