W przewodniku Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego używam wyrażenia „trekking patriotyczny”. Dla mnie wycieczki piesze oraz samochodowe po ścieżkach i drogach wokół Monte Cassino oraz w okolicach Cassino, śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego to właśnie taki trekking patriotyczny.

Trekking patriotyczny z przewodnikiem w ręku

Kiedy we wrześniu 2022 roku podróżowałem po Lacjum (Lazio), to od razu wiedziałem, że moje odwiedziny masywu Monte Cassino nie ograniczą się tylko do wizyty w opactwie i zapalenia zniczy na Polskim Cmentarzu Wojennym. Chciałem też przejść po miejscach walk o Monte Cassino i dotrzeć do rzadziej odwiedzanych miejsc związanych z 2 Korpusem Polskim oraz czterema bitwami, które miały miejsce w masywie.

Przewodnik Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego. Trekking patriotyczny

To właśnie wtedy narodził się pomysł przewodnika „Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego”. Przewodnik ten zawiera pomysły na krótsze lub dłuższe wycieczki piesze śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego.

Dodatkowo – osobom podróżującym samochodem lub komunikacją publiczną – pozwala dotrzeć do pomników upamiętniających bitwę oraz polskich żołnierzy albo muzeów pokazujących historię walk w rejonie wokół Cassino.

Trekking patriotyczny

Nasza pamięć o Ich czynach

Przewodnik „Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego” jest poświęcony pamięci wachmistrza Antoniego Niewęgłowskiego z 1 Pułku Ułanów Krechowieckich oraz wszystkich żołnierzy 2 Korpusu Polskiego walczących na włoskiej ziemi.

Nasz trekking patriotyczny to oddanie hołdu żołnierzom poległym w walkach, pamięć o tych, którzy już odeszli i o tych nielicznych, których mamy jeszcze szczęście spotykać – ostatnich weteranach 2 Korpusu.

Bohaterskie czyny żołnierzy 2 Korpusu Polskiego będą wybrzmiewać tak długo, póki będzie trwała nasza pamięć o nich.

Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino

Zapraszam na wędrówki, które może odbyć prawie każdy. Jeżeli poradziłem sobie ja – osoba 60+, to oznacza, że Ty też dasz sobie radę na ścieżkach w okolicach Monte Cassino.

Zdaję sobie sprawę, że przewodnik, który trzymasz w ręku, nie jest opisem wszystkich miejsc związanych z bitwą o Monte Cassino, ale tylko zarysem opisu wybranych przeze mnie miejsc. Dlatego każda osoba wybierająca się w okolice Cassino może dopisać własny rozdział podróży szlakami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego.

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *