Weterani 2 Korpusu Polskiego odchodzą na wieczną wartę…

10 czerwca 2024 roku w wieku 102 lat zmarł w Buenos Aires major Stosław Kowalski – jeden z ostatnich weteranów 2 Korpusu Polskiego. A przecież niecały miesiąc temu miałem okazję widzieć Pana majora Stosława Kowalskiego podczas obchodów 80 rocznicy bitwy o Monte Cassino. 

Bohaterskie czyny żołnierzy 2 Korpusu Polskiego będą wybrzmiewać tak długo, póki będzie trwała nasza pamięć o nich.

Major Stosław Kowalski

Major Stosław Kowalski, urodził się 21 lipca 1922 r. Podczas II wojny światowej został deportowany do ZSRR. Po opuszczeniu Rosji sowieckiej walczył z Niemcami we Włoszech jako żołnierz 2. Korpusu Polskiego, w 5. Kresowym Pułku Artylerii Przeciwlotniczej i 5. Kresowej Dywizji Piechoty.

Major Stosław Kowalski (1922-2024)

Po wojnie wyemigrował do Argentyny. Był pośród nas na obchodach 80 rocznicy bitwy o Monte Cassino. Przyjechał, aby dać świadectwo i pokłonić się swoim kolegom pochowanym na Polskim Cmentarzu Wojennym. Przyjechał, abyśmy mieli z kogo brać wzór.

Zmarł 10 czerwca 2024 roku.

„Walcząc i ginąc na Monte Cassino, całym sercem oddani byliśmy Polsce. Z tego jestem dumny, ale jestem też szczęśliwy, że żyję i mogę tam jeździć, bo zdaję sobie sprawę z tego, że w moim wieku to już nie jest łatwe. Walczyliśmy o to, żeby Polska była wolna” – powiedział Stosław Kowalski, w jednym z ostatnich udzielonych wywiadów.

Ostatnia okrągła rocznica bitwy obchodzona z Weteranami?

Ostatni Weterani 2 Korpusu Polskiego byli obecni na uroczystości 80 rocznicy bitwy o Monte Cassino. Ci nieliczni, a przecież najważniejsi spośród prawie czterech tysięcy przybyłych 18 maja 2024 roku na Polski Cmentarz Wojenny.

W jednym z wywiadów kapitan Krzysztof Flizak powiedział, że to może być ostatnia okrągła rocznica, w której biorą udział weterani. Ja życzę wszystkim żyjącym żołnierzom 2 Korpusu Polskiego – 200 lat!

Weterani 2 Korpusu Polskiego w centrum Cassino

Byłem bardzo wzruszony, kiedy mogłem być tak blisko weteranów 18 maja, a potem zobaczyć ich jeszcze 19 maja na koncercie Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego w centrum Cassino i podczas uroczystości składania wieńców pod popiersiem gen. Władysława Andersa (20 maja).

Nasza pamięć

Żyjący żołnierze 2 Korpusu Polskiego przypominają nam o bohaterskich czynach. Za kilka lat to od nas będzie zależało, czy przetrwa pamięć o Monte Cassino.

Dlatego na stronie przedtytułowej przewodnika Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego umieściłem cytat:

Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie,

Zapomnij o mnie.

Adam Mickiewicz, Dziady cz. III

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *