Dom Sanitarny to nazwa, jaka pojawiała się na alianckich mapach sztabowych, nadana domowi rodziny Nardone. Od lutego 1944 roku dom ten był wykorzystywany przez służbę zdrowia amerykańskiej 34 DP „Red Bull”, a od kwietnia służył 5 KDP i Pułkowi 4 Pancernemu „Skorpion” z 2 Korpusu Polskiego.

WPO Dom Sanitarny

Dom Sanitarny pełnił rolę Wysuniętego Punktu Opatrunkowego (WPO). Główny rejon koncentracji WPO, ze względów komunikacyjnych i bliskiej styczności z doliną Rapido, znajdował się u podnóża masywu górskiego w rejonie miasteczka Caira, w kotlince pomiędzy trójkątem wzgórz Maiola – Monte Castellone – Monte Rotondo.

Do Domu Sanitarnego trafiali ranni żołnierze 5 KDP zwożeni transportowani z pola walki lub BPO na noszach do Drogi Polskich Saperów, a następnie zwożeni bantamami do wylotu Drogi. Stamtąd trafiali m.in. do Domu Sanitarnego, gdzie udzielano im pomocy medycznej.

W Domu Sanitarnym był też wszędobylski korespondent wojenny Melchior Wańkowicz, który opisał nie tylko opatrywanie rannych, ale też mijające go łaziki transportujące poległych.

Obecnie Dom Sanitarny to budynek mieszkalny rodziny Nardone (która mieszka tam od lat). Obok tego budynku znajdują się zabudowania gospodarcze.

Narożnik Domu Sanitarnego i zabudowania gospodarcze
Zabudowania gospodarcze (widoczny narożnik dawnego Domu Sanitarnego oraz otaczające kotlinkę wzgórza)

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *