Domek Doktora był już tematem jednego z moich artykułów, ale chcę go jeszcze raz przywołać w kontekście roku Melchiora Wańkowicza oraz mojego przewodnika Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego.

Domek Doktora - przewodnik Monte Cassino i okolice

Reporter Wańkowicz i „kolon” Antonio

Rok 2024 to nie tylko rok 80 rocznicy bitwy o Monte Cassino, ale również rok Melchiora Wańkowicza. Obchodzimy 50 rocznicę śmierci tego znakomitego pisarza i reportera, który zmarł 10 września 1974 roku.

Mój szacunek i podziw dla Wańkowicza, który wykonał niesamowitą pracę jako korespondent wojenny, spowodowały, że w przewodniku znajdziesz cytaty z „Bitwy o Monte Cassino”.

Bitwa o Monte Cassino - Wańkowicz

Oto fragmenty książki, w których Wańkowicz opisuje Domek Doktora:

Do „domku doktora” trzeba wchodzić przez gęstą zasłonę fetoru. Jeszcze niedawno gospodarował na nim „kolon” Antonio, dzierżawca Klasztoru. Antonio stracił syna w dalekiej Libii […]. Teraz na placyku przed jego domkiem wzdłuż drogi, pod ścianami, pod studnią, przy jakiejś klitce gospodarczej – trupy, trupy, trupy. […]

W próg „domku” wchodzi się, jak po trzęsawisku, po grubym pokładzie krwawych bandaży. Wnętrze jest ciemne rozświetlone wielką wyrwą od pocisku w ścianie. […]

Domek jest jakby wielką poczekalnią tego ruchu od pobojowiska głównego, odległego o czterysta metrów. Każdego, kto przekracza wysoki próg do ciemnego wnętrza, ogarnia wielka intensywność cierpienia, nagromadzonego pod ścianami.

Melchior Wańkowicz, Bitwa o Monte Cassino

Domek Doktora – historia i współczesnośc

Wspomniany Antonio nosił nazwisko Pittiglio, a jego rodzina do dzisiaj gospodaruje w Domku.

Domek Doktora. W tle widoczny pomnik 3 DSK
Domek Doktora. W tle widoczny pomnik 3 DSK.

Kiedy we wrześniu 2023 roku oglądałem z bliska budynek, wyszedł z niego Franco Pittiglio i zapytał mojej żony, skąd jesteśmy. Kiedy usłyszał, że z Polski, uśmiechnął się i nie zdziwił, że ktoś mu chodzi po obejściu. Dodał też – Casa del Dottore – pokazując na swój dom.

W marcu 2024 roku historia Domku łączy się z moim przewodnikiem. Podczas swojej wyprawy na Monte Cassino Piotr Lemieszek spotkał się z Franco i wysłał mi sympatyczne zdjęcie.

Franco Pittiglio z przewodnikiem, w którym są fragmenty związane z jego rodziną i Domkiem Doktora
Franco Pittiglio z przewodnikiem, w którym są fragmenty związane z jego rodziną i Domkiem Doktora. Foto: Piotr Lemieszek.

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *