W miejscowości Acquafondata znajduje się nie tylko obelisk w miejscu dawnego cmentarza polowego, ale również pomnik „Ku czci poległych żołnierzy 2 Korpusu Polskiego”. Oba te miejsca pamięci odwiedziłem, kiedy robiłem rekonesans pod kątem tras samochodowych do przewodnika Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego.

Pomnik „Ku czci poległych żołnierzy 2 Korpusu Polskiego”

Pomnik „Ku czci poległych żołnierzy 2 Korpusu Polskiego” został odsłonięty 18 maja 1996 roku, dzięki inicjatywie Mieczysława Rasieja, prezesa Ogniska Polskiego w Turynie, oraz Romano Neriego z Acquafondaty. Projektantem pomnika był architekt Pietro Rogacień, syn żołnierza 2 Korpusu Polskiego.

Acquafondata, cmentarz 5 Kresowej Dywizji Piechoty. Grób por. Stefana Bortnowskiego (maj-czerwiec 1944).
Acquafondata, cmentarz polowy 5 Kresowej Dywizji Piechoty. Grób por. Stefana Bortnowskiego (maj-czerwiec 1944).

Na cokole z białego marmuru umieszczono dwujęzyczny napis, upamiętniający poległych polskich żołnierzy. W konstrukcji pomnika wykorzystano historyczny krzyż z grobu por. Stefana Bortnowskiego. Nie ma już na nim pięknego Krzyża Virtuti Militari; zastąpiła go pasyjka.

Więcej miejsc związanych z 2 Korpusem Polskim znajdziesz w przewodniku „Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego”.

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *