Generał Anders dopiero w 2014 roku doczekał się pierwszego pomnika we Włoszech. Pomnik, który stanął staraniem Okręgu 2. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, wykonał znany rzeźbiarz Andrzej Pityński.

Dzięki weteranom z Ameryki generał Anders ma pomnik

Prawie 10 lat temu, 17 maja 2014 roku po długotrwałych staraniach Okręgu 2. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, został odsłonięty i poświęcony pomnik gen. Władysława Andersa w Cassino.

Pomnik, na zamówienie Okręgu 2. SWAP, wykonał Andrzej Pityński (1947-2020), najbardziej znany polski rzeźbiarz w Stanach Zjednoczonych. Pityński jest autorem m. in. Pomnika Katyńskiego w New Jersey i pomnika Mściciela (Husarza) w amerykańskiej Częstochowie”, czyli Doylestown w Pensylwanii.

Generał Anders - pomnik w Cassino

Monument w Cassino jest zmodyfikowaną kopią pomnika generała Andersa, który stoi na cmentarzu weteranów w Doylestown.

Granitowy cokół pomnika posiada inskrypcję w trzech językach (włoskim, angielskim i polskim). Został wykonany przez kamieniarską firmę Arciero Alberto Lavorazione Marmi z Cassino. Ciekawostką jest fakt, że ta sama firma wykonała w 1970 roku płytę kamienną, która przykrywa grób gen. Władysława Andersa na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino.

Odsłonięcia pomnika dokonali burmistrz Cassino Giuseppe Golini Petrarcone, córka generała Andersa Anna Maria Anders, oraz dwaj uczestnicy bitwy pod Monte Cassino:  Wincenty Knapczyk – naczelny komendant SWAP i Antoni Chrościelewski – komendant Okręgu 2. SWAP w Nowym Jorku. 

Aktu poświęcenia pomnika dokonał o. Krzysztof Wieliczko – naczelny kapelan SWAP w towarzystwie włoskiego kapelana wojskowego.

Relację z uroczystości można obejrzeć na stronie SWAP.

Generał Anders ma też swój plac w Cassino

Monument ufundowany przez Okręg 2. SWAP i przekazany w darze dla miasta Cassino, jest pierwszym pomnikiem generała Władysława Andersa we Włoszech. Plac, na którym stoi pomnik, otrzymał miano: „Largo Wladyslaw Anders (Comandante del II Corpo d’Armata Polacco, 1944)”.

Przy tym samym placu, gdzie stoi pomnik gen. Andersa, znajduje się Museo Historiale, gdzie można obejrzeć m. in. ekspozycję poświęconą polskiemu udziałowi w II wojnie światowej i bitwie o Monte Cassino. Ale o tym – w osobnym artykule.

Generał Anders - ekspozycja w Museo Historiale
Fragment ekspozycji w Museo Historiale, Cassino.

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *