Museo Historiale znajduje się przy Via San Marco 23. To dosłownie kilka kroków od pomnika generała Andersa. Muzeum często bywa zamknięte, ale kiedy zbierałem materiały do przewodnika „Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego, dopisało mi szczęście.

Museo Historiale – warto odwiedzić przy okazji pobytu w Cassino

Muzeum zostało otwarte w 2004 roku, z okazji 60. rocznicy bitwy o Monte Cassino, aby uczcić poległych ze wszystkich narodów, którzy stracili swe życie w walkach o przełamanie Linii Gustawa.

Bilet wstępu do Museo Historiale Cassino

Projekt ekspozycji został opracowany i zrealizowany przez firmę Officina Rambaldi – przedsięwzięcie założone i inspirowane przez Carlo Rambaldiego, trzykrotnego zdobywcę Oscarów za efekty specjalne.

Ekspozycja muzeum przedstawia tragedię dwóch wojen światowych, w tym napaść Niemiec i Związku Sowieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku.

Ekspozycja w Museo Historiale Cassino

Ogromne wrażenie na mnie zrobił film przedstawiający bombardowanie i zniszczenie opactwa Monte Cassino oraz tragedię ludności cywilnej Cassino i okolic. Jest też prezentacja poświęcona 2 Korpusowi Polskiemu i jego dowódcy. W jednej z sal postawiono fragment Domku Doktora.

Dzwonnica San Germano

Na zewnątrz budynków muzealnych można obejrzeć czołg oraz pozostałości po symbolu Cassino.

Museo Historiale - ekspozycja na wolnym powietrzu

Do czasu II wojny światowej dzwonnica San Germano (la Torre Campanaria) przy Piazza Corte była jednym z symboli Cassino. Z powodu licznych trzęsień ziemi budynek doznał poważnych uszkodzeń i górne piętra zostały zburzone, ale dzieła zniszczenia dokonało się w czasie bombardowania Cassino przez aliantów.

Dzwonnica została ostatecznie rozebrana w latach 1965–1967. Niektóre artefakty trafiły do Muzeum Historycznego. Może kiedyś przydadzą się do odbudowy?

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *