Klasztor Monte Cassino odwiedzałem wielokrotnie, ale dopiero w 2023 roku skorzystałem z możliwości oprowadzania po najstarszej części klasztoru, która jest niedostępna bez przewodnika. Oprowadzała nas (byłem wraz z żoną) przewodniczka, dla której język polski jest językiem ojczystym – pani Anna Studniarek.

Klasztor Monte Cassino - pierwszy dziedziniec

Klasztor Monte Cassino odsłania swoje tajemnice

Zwiedzanie klasztoru rozpoczęliśmy od pierwszego dziedzińca, gdzie znajduje się rzeźba św. Benedykta, który rodzi się dla nieba, czyli przedstawienie śmierci świętego.

Już na tym dziedzińcu można się dowiedzieć, że pierwszy kościół był poświęcony św. Marcinowi, co poświadcza mozaika na jednej ze ścian dziedzińca.

Chrystus na tronie
Chrystus z NMP i św. Marcinem – mozaika.

Najciekawsza część była dopiero przed nami. Schodziliśmy do niedostępnej części klasztoru…

Klasztor na Monte Cassino

Zwiedzając z przewodniczką najstarszą część klasztoru, mogłem zobaczyć dawną celę św. Benedykta oraz tzw. „skałę cudów” z odciskiem ręki świętego, a także pierwszy, najstarszy kościół pod wezwaniem św. Marcina.

Kościół św. Marcina
Ołtarz najstarszego kościoła z rzeźbą z majoliki pochodzącą z warsztatu della Robbia.

W celi świętego znajdują się wykonane po II wojnie światowej freski. Jeden z nich przedstawia św. benedykta, który przepowiada zniszczenie klasztoru. Na fresku tym widać klasztor zniszczony po bombardowaniu 15 lutego 1944 i opata Diamare opuszczającego w procesji opactwo Monte Cassino.

Dla miłośników historii 2 Korpusu Polskiego, więc i dla mnie, ważne było, że mogłem wejść na teren klasztoru tym samym korytarzem, którym wszedł patrol ułański 18 maja 1944 roku.

Klasztor Monte Cassino - korytarz prowadzący od wejścia PAX
Klasztor Monte Cassino – korytarz prowadzący od wejścia PAX

W dalszej części wycieczki po opactwie pani Anna poprowadziła nas przez Rajską Loggię i Dziedziniec Dobroczyńców do bazyliki, wskazując elementy, którym warto przyjrzeć się dokładniej np. położenie szczątków św. Benedykta i św. Scholastyki,

Zwiedzanie w języku polskim – informacje praktyczne

Wizytę z przewodnikiem można zamówić telefonicznie lub mailowo. Koszt zwiedzania opactwa z polską pracowniczką w 2023 roku wynosił 35 euro – w przypadku grupy liczącej od 1 do 5 osób (za całą grupę) lub 6 euro od osoby, jeżeli grupa liczy sześciu i więcej uczestników. Zwiedzanie trwało około godziny.

Post Scriptum

W maju 2024 roku miałem okazję spotkać się z Anną, porozmawiać przy kawie i przekazać jej mój przewodnik Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego.

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *