Na stronie 266 przewodnika Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego zamieszczone jest zdjęcie archiwalne widoku na Piedimonte wykonane w maju 1944 roku (po zakończeniu walk o Piedimonte). Na pierwszym planie widać wieżę czołgu i stojącego przy niej żołnierza w koloratce. Co dokładnie przedstawia ta scena?

Pantherturm na tle Piedimonte San Germano

Widok na ruiny Piedimonte San Germano - na pierwszym planie żołnierze obok Pantherturm (bunkra zwieńczonego wieżą czołgu Pantera). Po lewej o. Adam Studziński OP
Widok na ruiny Piedimonte San Germano (po zakończeniu walk, maj 1944). Na pierwszym planie żołnierze obok Pantherturm (schronu zwieńczonego wieżą czołgu Pantera). Po lewej o. Adam Studziński OP.

Pantherturm to skrócona nazwa schronu z wieżą czołgową, używanego przez siły niemieckie między innymi na froncie włoskim. Jak czytamy w Encyklopedii Uzbrojenia II Wojny Światowej, wieże były montowane na fundamentach stalowych, betonowych, drewnianych lub betonowo drewnianych.

Na stanowisku osadzano wieżę czołgu Pz.Kpfw. V Panther. Uzbrojenie wieży stanowiła armata czołgowa 7,5 cm Kw.K. 42 oraz 1 karabin maszynowy M.G. 34. Wieże pochodziły z bieżącej produkcji lub egzemplarzy remontowanych.

O. Adam Studziński

Na zdjęciu Pantherturm z przedmieścia Piedimonte widać o. Adama Studzińskiego z nieodłącznym aparatem fotograficznym.

Fot. Mariusz Kubik - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3965235
O. Adam Studziński Monte Cassino, 11 maja 2007. Foto. Mariusz Kubik – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3965235

Adam (imię zakonne) Franciszek Studziński (ur. 2 czerwca 1911 w Strzemieniu, powiat żółkiewski, zm. 2 kwietnia 2008 w Krakowie) był osobą nietuzinkową – dominikanin, kapelan w II Korpusie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, generał brygady Wojska Polskiego, harcmistrz Związku Harcerstwa Polskiego.

We wrześniu 1939 znalazł się na Węgrzech, gdzie był duszpasterzem wśród polskich żołnierzy. Pełnił następnie posługę duszpasterską w polskim wojsku w Palestynie i Iraku. Odbył kampanię włoską jako kapelan Pułku 4 Pancernego „Skorpion”.

Za udział w bitwie o Monte Cassino został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. W kwietniu 1945 mianowany został kapelanem 2 batalionu komandosów zmotoryzowanych 2 Brygady Pancernej.

W 1947 powrócił do Polski. W 1950 został aresztowany w Gdańsku pod zarzutem przygotowywania ucieczki na Zachód i skazany na 10 lat więzienia. Zwolniony z więzienia jesienią 1951.

Pracował m.in. jako proboszcz w Warszawie (1952-1958), ukończył także studia na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1970).

Działał w środowiskach kombatanckich jako duszpasterz. Organizował spotkania rocznicowe i pielgrzymki na Jasną Górę byłych legionistów, POW-iaków, żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i 2 Korpusu Polskiego. Był nieformalnym kapelanem krakowskiego oddziału Związku Legionistów Polskich. Od 1981 był honorowym kapelanem corocznego Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. 3 maja 2006 prezydent RP awansował go na stopień generała brygady WP.

O. Adam Studziński spisał swoje wspomnienia wojenne w książce „Wspomnienia kapelana Pułku 4 Pancernego „Skorpion” spod Monte Cassino”.

Pasją o. Adama była fotografia – przez ponad 70 lat dokumentował otaczającą rzeczywistość z aparatem fotograficznym w ręku. Pozostawił po sobie ponad tysiąc negatywów oraz ponad 23 700 fotografii.

Wybierasz się w okolice Monte Cassino? Weź ze sobą przewodnik Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *