Skąd te nazwy, możesz pomyśleć czytając literaturę dotyczącą bitwy o Monte Cassino czy przeglądając przewodnik Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego: Domek Doktora, Głowa Węża, Żbik, Gdańsk…

Skąd te nazwy? Orientacja w terenie

Kiedy czytamy wspomnienia żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, którzy walczyli w bitwie o Monte Cassino, trzytomowe dzieło Melchiora Wańkowicza lub opracowania naukowe dotyczące bitwy, to napotykamy się na polskie nazwy miejsc w okolicach Monte Cassino i regionie Cassino np. Gardziel, Droga Polskich Saperów czy Droga do Piekieł.

Skąd te nazwy - Żbik
Czerwona ziemia na Żbiku

Jak wyjaśnia płk dr Mieczysław Młotek w książce Trzecia Dywizja Strzelców Karpackich 1942-1947, nazwy: Domek Doktora, Głowa Węża, Duża i Mała Miska, Żbik i inne swojsko brzmiące, zostały nadane niektórym punktom w terenie w czasie działań dla lepszej orientacji.

Wąwóz Inferno - Droga do Piekieł (2) - Baza przeładunkowa "Gdańsk"
Baza przeładunkowa „Gdańsk”

Nazwy niektórych miejsc do ukształtowania terenu (np. Gardziel), stacjonujących w pobliżu jednostek (Żbik – 14 Wileński Batalion Strzelców „Żbików”) czy funkcji (Domek Doktora – Batalionowy Punkt Opatrunkowy).

Inne nazwy powstały z tłumaczenia angielskich określeń danych miejsc np. Widmo (Phantom Ridge) lub Droga do Piekieł (Inferno Track).

Historię nazwy „Droga Polskich Saperów”, upamiętniającej wysiłek saperów z Kresowej, opisałem w osobnym artykule, gdzie wyjaśniam też, dlaczego inne nacje używają nazwy „Cavendish Road”.

Valle Inferno
Valle Inferno

Co ciekawe, niektóre z używanych przez Polaków nazw mają swoje odpowiedniki na włoskich mapach lub w terenie, ale niektórych nie znajdziemy tam i wtedy, pomocnym okaże się przewodnik „Monte Cassino i okolice”. Przewodnik doprowadzi do celu, a dodatkowo wyjaśni historię stosowanej nazwy.

Skąd te nazwy? I znowu ten Wańkowicz

Część nazw, jakie spotykamy pochodzi od wielkiego reportera, który spisał relację o bitwie, Melchiora Wańkowicza.

Bitwa o Monte Cassino - Wańkowicz

Wańkowicz stosował swoje nazwy np. pisał o „Wężu”, a nie o „Głowie Węża”, ale też nadawał nazwy podkreślające daninę krwi żołnierzy 2 Korpusu Polskiego.

I tak, w książce „Bitwa o Monte Cassino” wzgórze Sant’Angelo Wańkowicz nazywa Górą Anioła Śmierci, a wzgórze 593 (wł. Monte Calvario) – Górą Ofiarną.

Pomnik 3 DSK na wzgórzu 593
Pomnik 3 DSK na Górze Ofiarnej

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *