Przewodnik Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego można czytać i wykorzystywać na wiele sposobów. Z mojego ponad 20-letniego doświadczenia dotyczącego wyjazdów do Włoch wynika, że warto przeczytać przewodnim jeszcze przed podróżą, a potem zabrać go ze sobą. Co znajdziesz w przewodniku o regionie Cassino?

Czy przewodnik „Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego” jest dla ciebie?

Przeczytaj przewodnik Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego

Jeśli interesujesz się sytuacją na froncie włoskim po lądowaniu aliantów na stałym lądzie oraz chcesz poznać najważniejsze fakty dotyczące czterech bitew o Monte Cassino:

  • Idź do części pierwszej: Nieco historii.

Jeśli zatrzymujesz się w Cassino albo chcesz odnaleźć miejsca związane z bitwą znajdujące się w samym mieście:

  • Idź do części drugiej: Ulicami Cassino.

Jeśli planujesz zwiedzić klasztor na Monte Cassino i zapalić znicze na Polskim Cmentarzu Wojennym:

  • Idź do części trzeciej: Klasztor benedyktynów na Monte Cassino i Polski Cmentarz Wojenny.

Jeśli szukasz pomysłu na krótszą lub dłuższą wycieczkę pieszą śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego:

  • Idź do części czwartej: Trasy piesze – trekking patriotyczny.

Jeśli dysponujesz samochodem i poszukujesz miejsc związanych z 2 Korpusem, pomników upamiętniających bitwę oraz polskich żołnierzy albo muzeów pokazujących historię walk w rejonie wokół Cassino:

  • Idź do części piątej: Trasy samochodowe.

Więcej szczegółów

Pierwszą część przewodnika poświęcam sytuacji na froncie włoskim po lądowaniu aliantów we Włoszech, sytuacji geopolitycznej na przełomie 1943 i 1944 roku oraz opisowi czterech bitew o Monte Cassino, w tym tej najbliższej sercu Polaków, w której brali udział żołnierze 2 Korpusu.

W drugiej części zapraszam na wędrówkę ulicami Cassino, śladami miejsc związanych z 2 Korpusem Polskim, walk toczącymi się w mieście i tragedii zniszczenia Cassino podczas bombardowania 15 marca 1944 roku. Poprowadzę Cię od pomnika gen. Władysława Andersa do „pałacu Barona”, mijając po drodze pomnik niedźwiedzia Wojtka, który różni się wyraźnie od innych pomników poświęconych Wojtkowi we Włoszech i na świecie. Dowiesz się też, co trzykrotny laureat Oskara (m.in. za E.T.) ma wspólnego z Muzeum Historycznym w Cassino. Będziesz też mógł pomyśleć o tysiącach żołnierzy, którzy stracili swe życie w bitwach o Monte Cassino, odwiedzając cmentarze żołnierzy brytyjskich oraz niemieckich.

Opisując w trzeciej części przewodnika klasztor na Monte Cassino oraz Polski Cmentarz Wojenny, oprócz najbardziej znanych miejsc zwracam też uwagę na miejsca i historie, które mogą umknąć turyście zwiedzającemu wzgórze klasztorne w pośpiechu. Pokażę Ci także, którędy polscy żołnierze wkroczyli na teren klasztoru w maju 1944 roku.

Przewodnik Monte Cassino i okolice

Czwarta część jest opisem moich wędrówek pieszych w masywie Monte Cassino oraz w rejonie drogi Inferno. Proponuję osiem tras pieszych, które prowadzą do pomników: 5 Kresowej Dywizji Piechoty, 3 Dywizji Strzelców Karpackich, Pułku 4 Pancernego „Skorpion”. Wskażę Drogę Polskich Saperów, oraz – między innymi – takie miejsca, jak Domek Doktora, Gardziel, Żbik, Gdańsk czy Dom Sanitarny. Dowiesz się, gdzie walczyły różne oddziały 3 DSK i 5 KDP, w tym komandosi. Zobaczysz, którą drogą musiały jechać czołgi z Pułku 4 Pancernego „Skorpion” w stronę Massy Albanety oraz skąd mogli czerpać wodę żołnierze walczący o wzgórze 593.

W piątej części proponuję pięć tras samochodowych, podczas których możesz odwiedzić między innymi: „Pompeje II wojny światowej” – San Pietro Infine, zobaczyć Dzwon Pokoju w Sant’Angelo in Theodice, zadumać się w miejscach, gdzie były polskie cmentarze polowe – w San Vittore del Lazio i Acquafondacie, czy spotkać niesamowitych pasjonatów historii w muzeum Winterline w Venafro. Przy okazji dowiesz się, gdzie przebywał niedźwiedź Wojtek w czasie bitwy o Monte Cassino oraz co ma wspólnego Sofia Loren z miejscowością Castro dei Volsci. Zobaczysz też miasteczko, gdzie wybrzmiał ostatni, krwawy akord czwartej bitwy o Monte Cassino – Piedimonte San Germano – z pomnikiem 6 Pułku Pancernego „Dzieci Lwowskich”.

Kończąc wędrówki w okolicach Monte Cassino, opowiadam jeszcze o Krzyżu Pamiątkowym Monte Cassino oraz o wachmistrzu Antonim Niewęgłowskim z 1. Pułku Ułanów Krechowieckich, który został odznaczony tym Krzyżem.

Przewodnik Monte Cassino i okolice

Po przeczytaniu przewodnika „Monte Cassino i okolice”, samemu stwierdzisz, jakie miejsca najbardziej cię interesują i wybierzesz trasy, które będą odpowiadały twoim potrzebom oraz ilości czasu, jaki chcesz spędzić w regionie Cassino.

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *