Wiele osób wędrujących wokół Monte Cassino może nie wiedzieć, gdzie stoi czwarty polski pomnik, oprócz tych trzech bardziej znanych – 5 Kresowej Dywizji Piechoty, 3 Dywizji Strzelców Karpackich i Pułku 4 Pancernego „Skorpion”. W przewodniku Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego znajdziesz historię powstania i opis trasy prowadzącej do każdego z czterech pomników (i wiele więcej).

Czwarty polski pomnik – od miasta Cassino

Z pewnością trzy najbardziej znane polskie w okolicy klasztoru Monte Cassino to pomnik 3 DSK na wzgórzu 593, pomnik 5 KDP na wzgórzu 575 oraz Pomnik Pułku 4 Pancernego „Skorpion” w Gardzieli.

Opisując w przewodniku trasę nr 6 z Albanety do parkingu przy Polskim Cmentarzu Wojennym, wspomniałem o czwartym polskim pomniku, który znajduje się w pobliżu Muzeum Pamięci 2 Korpusu Polskiego.

Kiedy będziesz odwiedzać Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino, to spójrz na skromny pomnik, ustawiony przez władze Cassino 15 marca 1947 – w trzecią rocznicę zniszczenia miasta.

Czwarty polski pomnik - od miasta Cassino
Czwarty polski pomnik – od władz Cassino. W tle wzgórze 593 z pomnikiem 3 DSK.

Pomnik, który jest ustawiony na terenie Muzeum Pamięci 2 Korpusu Polskiego, ma postać ściętej kolumny. Jest poświęcony żołnierzom polskim, którzy zginęli w rejonie Monte Cassino.

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *