Muzeum Pamięci 2 Korpusu Polskiego, które znajduje się przed wejściem na Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino prezentuje treści nieznane dla większości ludzi w Europie i na świecie.

Muzeum, którego brakowało przez lata

Kiedy jeszcze nie było muzeum, to wielu turystów – spoza Polski – widziało tylko strzałkę kierująco na cmentarz i jechało dalej do opactwa na Monte Cassino.

Jeśli zobaczą drogowskaz do Muzeum, to może się zaciekawią i dowiedzą się czegoś o naszej historii.

Z inicjatywą budowy Muzeum wystąpił w 2007 roku śp. Mieczysław Rasiej, prezes Związku Polaków we Włoszech. Projekt został zrealizowany przez Związek Polaków we Włoszech przy współudziale Ambasady RP w Rzymie.

Otwarcie Muzeum nastąpiło w ramach obchodów 70. rocznicy Bitwy o Monte Cassino, 17 maja 2014 roku.

Muzeum Pamięci 2 Korpusu Polskiego - Monte Cassino

Warto wstąpić do Muzeum Pamięci 2 Korpusu Polskiego

Turysta odwiedzający Muzeum może zobaczyć całą epopeję żołnierzy 2 Korpusu. Dowie się o deportacji Polaków na Syberię, formowaniu Armii Polskiej w ZSRR, jej ewakuacji do Iranu, formowaniu Armii Polskiej na Wschodzie oraz jej przejściu przez Bliski Wschód.

Muzeum Pamięci 2 Korpusu Polskiego - fragment ekspozycji

Ekspozycja prezentuje też udział 2 Korpusu Polskiego w walkach o wyzwolenie Włoch i uchodźstwo w latach powojennych.

Wystawę zdobi ponad 120 zdjęć w większości pochodzących z Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie oraz z innych źródeł.

Więcej o informacji Muzeum znajdziesz w przewodniku „Monte Cassino i okolice”, który ukaże się w marcu/kwietniu 2024 roku.

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *