Venafro jest mi bliskie, bo to miejsce związane z pobytem niedźwiedzia Wojtka w czasie bitwy o Monte Cassino oraz miejscowość, w której mieści się wspaniałe muzeum Winterline, po którym oprowadzał mnie Luciano Bucci. Więcej o Venafro przeczytasz w moim przewodniku Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego.

15 marca 1944 roku wyzwolone już Venafro dotknęła wielka tragedia.

Venafro 15 marca 1944

15 marca 1944 roku, w opanowanym już przez aliantów mieście, doszło do tragedii. Około 9:30 amerykańska formacja samolotów bombowych B-17 Flying Fortress oraz B-24 Liberator, lecąca w kierunku Cassino, pomyliła górę Santa Croce, która wznosi się nad Venafro, z wzgórzem Monte Cassino. Bombowce zrzuciły swój ładunek na miasto, a druga formacja, widząc dym i wierząc, że to był cel, kontynuowała bombardowania.

Bomby zniszczyły północną część miasta, gdzie zginęło ponad 35 mieszkańców. Spadły też na marokański szpital wojskowy zabijając lub raniąc czterdziestu żołnierzy. Zginęło też czterdziestu czterech alianckich artylerzystów.

25 kwietnia 2005 roku Venafro zostało odznaczone przez prezydenta Republiki Włoskiej Carlo Azeglio Ciampiego złotym medalem za męstwo cywilne.

Upamiętnienie wydarzeń sprzed 80 lat

Venafro

Aby uczcić pamięć ofiar tragicznego, omyłkowego zbombardowania Venafro przez aliantów, 15 marca 1944 roku, Stowarzyszenie i Muzeum Venafro Winterline organizuje specjalną 5 edycję „Raduno Winterline”.

Raduno Venafro to zlot historycznych pojazdów z okresu II wojny światowej i rekonstruktorów, ubranych w mundury z tamtych czasów. Zlot jest dwudniowy – 16-17 marca 2024.

W sobotę kolumna pojazdów wyrusza z Piazza Garibaldi w Venafro, a jedna z grup jedzie odwiedzić tymczasowy polski cmentarz polowy w Acquafondata. Tego dnia cele pojazdów to również Pozzili i Viticuso.

W niedzielę uczestnicy zlotu jadą do Conca Casale, a całe wydarzenia kończy się około 16:00.

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *