Czołg Sherman stoi na piazza De Gasperi w samym centrum Cassino. To ok. 200 metrów od Piazza XV Febbraio (kilka minut piechotą), gdzie możesz obejrzeć pomnik niedźwiedzia Wojtka.

Czołg na piazza De Gasperi

Kiedy przyjeżdżasz do Cassino, to odwiedź plac, przy którym znajdziesz obiekty związane z historią Cassino w czasie II wojny światowej. Ja poszedłem tam 10 września 2023 roku, kiedy zbierałem materiały do przewodnika Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego.

Sherman Cassino - upamiętnienie amerykańskiej 34 DP

Przy Piazza Alcide de Gasperi znajdują się amerykański czołg Sherman, niemieckie działo przeciwpancerne oraz tablica upamiętniająca poległych żołnierzy z 34 amerykańskiej Dywizji Piechoty. Elementy te przypominają, że walki o Cassino kosztowały życie wielu cywilów i żołnierzy.

Niemieckie działo ppanc - Casino

Miasta partnerskie z Polski

Sherman na piazza De Gasperi. W tle siedziba władz miasta Cassino

Przy piazza Alcide de Gasperi znajdują się nie tylko pamiątki historyczne, ale również siedziba władz miasta (Municipio).

Na ścianie budynku władz miejskich Cassino umocowana jest tablica, na której wypisano miasta partnerskie – Città gemellate.

Wśród wymienionych miast partnerskich widać dwa miasta z Polski – Tychy i Zamość.

Ciekawe, czy w związku z 80. rocznicą bitwy o Monte Cassino Urząd Miasta Tychy oraz Urząd Miasta Zamość planują swój udział w uroczystościach na Monte Cassino oraz kontynuowani/odnowienie współpracy z władzami Cassino?

Cassino - lista miast partnerskich

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *