Droga Polskich Saperów, łącząca miasteczko Caira z płaskowyżem i gospodarstwem Masseria Albaneta, ma swoje miejsce w przewodniku Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego. Warto w tym miejscu wspomnieć o osobie, która dba o to, aby pamięć o tym polskim trakcie nie zaginęła. Tą osobą jest Piotr Lemieszek.

Górska ścieżka zmienia się w Drogę Polskich Saperów

Górska ścieżka dla mułów łącząca miasteczko Caira z płaskowyżem i gospodarstwem Masseria Albaneta, znana od wieków jedynie okolicznym mieszkańcom ziemi kasyńskiej, na skutek wydarzeń bitewnych 1944 roku urosła do rangi jednej z najbardziej osławionych arterii drogowych podczas kampanii wojennej na Półwyspie Apenińskim w latach 1943–1945.

Ciekawe miejsca Monte Cassino - Droga Polskich Saperów

Trasa Drogą Polskich Saperów do Gardzieli, którą przeszedłem we wrześniu 2023 roku, liczy około 3,3 kilometra w jedną stronę, w tym łącznie 376 m podejść i 90 m schodzenia.

5 Kresowy Batalion Saperów wkracza do akcji

Odcinek Drogi Polskich Saperów. Drogę przemierza konwój samochodów Willys MB
Odcinek Drogi Polskich Saperów. Drogę przemierza konwój samochodów Willys MB

5 Kresowy Batalion Saperów dowodzony przez ppłk. Józefa Hempla miał swój znaczący udział w bitwie o Monte Cassino. 6 kompania saperów (bez 3 plutonu, zamiast niego przydzielono jej 1. Pluton 4 Kompanii i 1. Pluton 5 Kompanii) miała za zadanie przystosować dla potrzeb 2 Korpusu wąską Cavendish Road.

Podczas kilku tygodni 6 kompania saperów rozbudowała drogę, którą nazwano potem Drogą Polskich Saperów.

Piotr Lemieszek dba o pamięć o polskich żołnierzach

Poza Polską, w literaturze przedmiotu, droga z Cairy do Gardzieli nosi nazwę Cavendish Road. Dlatego tak ważne są działania, jakie podejmuje między innymi Piotr Lemieszek, które mają za zadanie zachowanie pamięci o Drodze Polskich Saperów i informowanie o polskim wkładzie w czwartą bitwę o Monte Cassino.

To właśnie Piotr ustawił tablicę „Droga Polskich Saperów” na samym początku tego traktu w miejscowości Caira.

Droga Polskich Saperów - tablica ze zdjęciami wykonanymi przez Piotra Lemieszka.

Również jego dziełem są montaże fotograficzne łączące zdjęcia z 1944 roku z aktualnym stanem Drogi, które są umieszczone na tablicy ustawionej w miejscu, w którym droga skręca w lewo i po chwili odsłania widok na miejscowości Caira i Monte Rotondo.

Na jednym ze zdjęć widać Piotra Lemieszka podczas ustawiania tablicy z nazwą Drogi Polskich Saperów.

Jeszcze raz dziękuję Piotrowi za jego działalność utrwalającą pamięć o żołnierzach 2 Korpusu Polskiego, za wskazówki, jakich mi udzielał w czasie rekonesansu w 2023 roku (jak trafić do ważnych miejsc) oraz za polecenie książki, w której opisał losy swojego dziadka Mariana Lemieszka, artylerzysty z 2 Korpusu.

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *