Pytanie: czy w przewodniku Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego są polscy komandosi? pojawiło się pod jednym z moich wpisów w social mediach. Śpieszę więc z odpowiedzią (pozytywną).

Polscy komandosi w przewodniku „Monte Cassino i okolice”

1 Samodzielna Kompania CommandoNo .6 Troop to polski poddodział komandosów w ramach brytyjskiego No. 10 Commando. Od 4 kwietnia 1944 kompania została wyłączona z brytyjskich oddziałów Commando i wchodziła teraz w skład 2 Korpusu Polskiego.

Polscy komandosi - działania nad rzeką Sangro.
Patrol komandosów (Działania nad Sangro)

W przewodniku „Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego” polscy komandosi zostali wymienieni w kilku miejscach:

  • Przy okazji pierwszej bitwy o Monte Cassino (działania bojowe w okolicach wioski Suio i wzgórza Monte Natale oraz w pobliżu Castelforte),
  • W rozdziale poświęconym wąwozowi Inferno, gdzie komandosi zajęli pozycje przed wejściem do walki w ramach czwartej bitwy o Monte Cassino,
  • W rozdziale, w którym są opisane działania „Zgrupowania Commando” pod dowództwem mjr. Władysława Smrokowskiego (Widmo, wzgórze Sant’Angelo).

Na jednej z reprodukowanych w przewodbiku map odnalazłem pozycje „Zgrupowania Commando” mjr. Smrokowskiego w czasie drugiego natarcia, oznaczone na szkicu jako „Mjr. S”.

Polscy komandosi - Zgrupowanie Commando na mapie w przewodniku.
H. Piątkowski, Bitwa o Monte Cassino, Rzym 1945, fragment szkicu

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *