Było mi niezmiernie miło, kiedy odwiedził mnie jeden z przedstawicieli Szwadronu Skorpion i kupił przewodnik Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego. Ucieszyłem się, bo w przewodniku zamieściłem podziękowanie dla Szwadronu.

Szwadron Skorpion i Stowarzyszenie „Pancerny Skorpion”

Opolskie Stowarzyszenie “Pancerny Skorpion” zostało utworzone w 1999 rok, a członkami stowarzyszenia są byli żołnierze Pułku 4 Pancernego “Skorpion” i 5 Brygady Pancernej “Skorpion”.

Przy Stowarzyszeniu „Pancerny Skorpion” został utworzony Szwadron Wojskowych Pojazdów Historycznych (Szwadron Skorpion). Członkowie Szwadronu organizują wyprawy na pola bitew II wojny światowej i kultywują tradycję Pułku 4 Pancernego „Skorpion”.

Szwadron Skorpion odwiedza oczywiście okolice Monte Cassino i miejsca związane z 2 Korpusem Polskim. Warto wiedzieć, że pojazdy Szwadronu pokonały m. in. Drogę Polskich Saperów, wjeżdżając od Cairy do Domku Doktora. W 2016 roku członkowie Szwadronu postanowili przebyć epokowymi pojazdami osławiony Inferno Track. Drogę tę pokonali na raty (z obu stron wąwozu), ponieważ zatrzymał ich nieprzejezdny żleb.

Podziękowanie dla Szwadronu Skorpion

Okolice Monte Cassino - wąwóz Inferno

Kiedy w 2023 roku robiłem rekonesans przed napisaniem przewodnika, to pojechałem do wąwozu Inferno, który był jeną z dróg zaopatrzeniowych 2 Korpusu. Wiedziałem, że członkowie Szwadronu – pokonując wąwóz – trafili do domu dowództwa 5 Kresowej Dywizji Piechoty. Poprosiłem więc o wskazówki, jak tam dotrzeć. Otrzymałem informacje oraz zdjęcia tego domu. Dowiedziałem się też, że trudno tam trafić, bo dom położony jest około 100 m od drogi.

Droga Inferno

Pomimo chodzenia po chaszczach wokół drogi, nie trafiłem na dom dowództwa 5 KDP. Wrócę tam może jeszcze, z mapami z książki Henryka Piątkowskiego.

Jeszcze raz dziękuję członkom Szwadronu Skorpion za przekazane wskazówki terenowe oraz Jackowi Rybakiewiczowi za karty, jakie dostałem podczas naszego spotkania we Wrocławiu.

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *