Jakie miejsca oprócz klasztoru i Polskiego Cmentarza Wojennego znajdę w przewodniku Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego? Takie pytanie słyszę od osób zainteresowanych zakupem przewodnika. Częściowa odpowiedź znajduje się już na okładce, gdzie znajdziesz nazwy niektórych miejscowości opisanych w przewodniku.

Wokół Cassino i Monte Cassino

Monte Cassino i okolice - co znajdziesz w przewodniku?

Miastem, na które czasem nie wystarcza czasu podczas wizyty na Monte Cassino, jest oczywiście samo Cassino, więc jeden z rozdziałów przewodnika – Ulicami Cassino – poświęciłem miejscom związanych z bitwą o Monte Cassino oraz polskim śladom.

Niektóre z opisanych miejsc np. Caira (początek Drogi Polskich Saperów, Dom Sanitarny czy niemiecki cmentarz wojenny) czy Sant’Angelo in Theodice, znajduję się obecnie w granicach Cassino, ale wymagają dłuższego marszu lub dojazdu samochodem.

Osobna część przewodnika zawiera opis tras pieszych, o których już trochę pisałem na tym blogu (i jeszcze napiszę), a które prowadzą do trzech ważnych pomników (3 DSK, 5 KDP i Pułku 4 Pancernego „Skorpion”) oraz Drogą Polskich Saperów czy wąwozem Inferno.

Monte Cassino i okolice – samochodem lub komunikacją publiczną

Monte Cassino i okolice - trasy samochodowe

Oprócz zachęt do „trekkingu patriotycznego”, w przewodniku znajdują się też propozycje tras samochodowych, które wiodą do ważnych miejsc związanych z 2 Korpusem Polskim i bitwą o Monte Cassino.

W przewodniku nie mogło zabraknąć Piedimonte San Germano, gdzie stoi pomnik 6 Pułku Pancernego „Dzieci Lwowskich”.

Przeczytasz też, jak trafić do pomników upamiętniających prowizoryczne cmentarze wojenne w Acquafondata i San Vittore del Lazio.

Znajdziesz też informacje o San Pietro Infine – miejscowości nazwanej „Pompejami XX wieku” oraz cmentarzu żołnierzy włoskich, walczących u boku aliantów, w Montelungo.

Przekroczysz też granicę regionu Lacjum, aby udać się do Venafro, miasteczka w Molise, gdzie stacjonował w czasie bitwy niedźwiedź Wojtek i mieści się arcyciekawe muzeum.

Z Venafro możesz pojechać do Portelli, aby zobaczyć wylot wąwozu Inferno oraz dawną bazę przeładunkową „Gdańsk”.

Warto odwiedzić też Casto dei Volsci, gdzie stoi pomnik poświęcony włoskim kobietom, które doznały krzywd ze strony francuskich wojsk kolonialnych.

Pojawią się też inne miejsca związane z bitwą: Pozzili, Cervaro czy San Michele, ale najwięcej się dowiesz, jeśli zdecydujesz się kupić i przeczytać przewodnik, a następnie wyruszyć z nim szlakiem 2 Korpusu Polskiego.

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *