Pomnik Pokoju (Monumento della Pace) opisuję w rozdziale „Ulicami Cassino” przewodnika Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego. Pomnik ten jest kopią pomnika, ustawionego niedaleko Rocca Janula, który jest symbolem tegorocznych obchodów Cassino 80 organizowanych przez miasto Cassino.

Cassino 80

Pomnik Pokoju., Cassino
Pomnik Pokoju w pobliżu Rocca Janula

Pomnik Pokoju (Monumento della Pace) jest symbolem obchodów 80 rocznicy zniszczenia miasta Cassino i tragedii jego mieszkańców, które są organizowane przez władze miasta.

Wprawdzie strona włoska koncentruje się na losie miasta i jego mieszkańców, ale na stronie dedykowanej obchodom – Cassino80 – możesz również znaleźć informacje o bitwach o Monte Cassino oraz o wydarzeniach związanych z obchodami. To właśnie na tej stronie znalazłem pierwsze informacje o uroczystości odsłonięcia pomnika generała Władysława Andersa w Cassino (20 maja 2024 roku na Largo Dante).

Pomnik Pokoju i Rocca Janula, Cassino
Pomnik Pokoju i Rocca Janula

Pomnik Pokoju i jego twórca

Na Piazza XV Febbraio w Cassino (niedaleko pomnika niedźwiedzia Wojtka) znajduje się Pomnik Pokoju, a właściwie wykonana w mniejszej skali kopia pomnika, który ustawiono niedaleko zamku Rocca Janula.

Pomnik Pokoju w Cassino

Pomnik stojący przy zamku został podarowany miastu przez rzeźbiarza Umberta Mastroianniego, jako upamiętnienie i przestroga związana z bombardowaniem Cassino 15 lutego 1944 roku.

Rzeźba to instalacja, która obrazuje energię eksplozji bomb poprzez plątaninę rurowych elementów, które uciekają z rdzenia, wkraczając w otaczającą przestrzeń.

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *