Pałac Barona nie znalazł się na krótkiej liście miejsc, jakie warto zobaczyć w czasie dwugodzinnego spaceru po Cassino, którą niedawno opublikowałem. Opisałem go natomiast w przewodniku Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego ze względu na ciekawą przeszłość tego budynku.

Pałac Barona – Palazzo Barone De Rosa, który jest jedynym budynkiem w Cassino, który zachował się w tak dobrym stanie po bombardowaniach w czasie II wojny światowej. Kiedy mówimy pałac, to można pomyśleć o bardzo starym budynku. W rzeczywistości budynek pochodzi z początku XIX wieku. Dziś jest odnowiony, a w jego obrębie mieszczą się między innymi pensjonat i restauracja.

Pałac Barona w czasie bitwy o Monte Cassino

Pałac pochodzi z początku XIX wieku i należał pierwotnie do rodziny barona De Rosa, neapolitańskiego przedsiębiorcy. De Rosa sprzedał budynek dwóm rodzinom z Cassino i powrócił do rodzinnego miasta.

Strategiczne położenie pałacu sprawiło, że w czasie II wojny światowej budynek został obsadzony przez niemieckich spadochroniarzy. Z budynku można było wówczas kontrolować stację kolejową Cassino, a także dostęp do miasta z drogi krajowej do Rzymu i Sory,

Pałac Barona na pocztówce z 1929 roku
Pałac Barona na pocztówce z 1929 roku. Źródło: https://www.facebook.com/Cassinoneicassetti/photos

Co ciekawe, wiele książek omawiających bitwę o Monte Cassino często wspomina o pałacu jako o hotelu des Roses, choć pałac nie pełnił funkcji hotelowej i nie miał takiej nazwy.

Pałac Barona dzisiaj

19 maja 2024 roku naprzeciwko Pałacu Barona miał miejsce start do biegu/marszu Monte Cassino 2024 na dystansie 10 km – z Cassino do Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino. Organizatorem biegu był Klub Sportowy Polskie Himalaje.

Przed startem do biegu na Monte Cassino
Przed startem do biegu na Monte Cassino

W samym Pałacu Barona mieściło się biuro biegu, w którym ogarniał całość organizator wyjazdu i biegu Janusz Kalinowski..

Obecnie w pałacu znajdują się między innymi apartamenty do wynajęcia na czas pobytu w Cassino, a na parterze budynku – restauracja.

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *