Każda wizyta na Monte Cassino jest dla mnie okazją do zadumy nad grobami poległych, ale też podziwu dla wyglądu polskiej nekropolii – pracy jaką wykonali projektanci Polskiego Cmentarza Wojennego: architekt Wacław J. Hryniewicz oraz architekt Jerzy Skolimowski, a później kierownik robót – inż. Tadeusz Muszyński.

Całą historię powstania Polskiego Cmentarza Wojennego opisuję dokładnie w przewodniku Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego w osobnej części zatytułowanej „Klasztor benedyktynów i Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino”.

Projektanci Polskiego Cmentarza Wojennego – Wacław J. Hryniewicz i Jerzy Skolimowski

Projektowanie i budowa cmentarza rozpoczęły się już w 1944 roku, praktycznie zaraz po zakończeniu walk o klasztor. Prace budowlane zostały ukończone w 1946 roku, ale poświęcenie nastąpiło już 1 września 1945 roku.

Obchody 80 rocznicy bitwy o Monte Cassino

Kiedy uczestniczyłem w obchodach 80 rocznicy bitwy o Monte Cassino, mogłem kolejny raz podziwiać efekt pracy, jaką wykonali projektanci Polskiego Cmentarza Wojennego. Kim byli Wacław J. Hryniewicz oraz Jerzy Skolimowski?

Projektanci Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino

Wacław Jerzy Hryniewicz (1909–1987)

Polski architekt, architekt wnętrz i plakacista, żołnierz 2 Korpusu Polskiego.

Wacław Jerzy Hryniewicz
Wacław J. Hryniewicz, Foto: Autor Nieznany – SARP, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=148877186

Wacław Jerzy Hryniewicz urodził się 10 stycznia 1909 roku w Petersburgu. Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, po których dwa lata spędził w pracowni Le Corbusiera we Francji. Po powrocie do Polski, pracując przy modernizacji Polskich Kolei Państwowych, w 1938 roku wraz z Jerzym Skolimowskim i Stefanem Osieckim otrzymał pierwszą nagrodę za projekt Pawilonu Polskiego na Wystawę Międzynarodową w Nowym Jorku.

Aresztowany na początku wojny przez Sowietów, osadzony w ciężkim więzieniu w Kijowie, a następnie wywieziony na roboty przy budowie torów kolejowych na Syberii, na mocy układu Sikorski-Majski wraz z armią dowodzoną przez generała Andersa ewakuował się do Iranu.

W stopniu podporucznika uczestniczył w kampanii w Afryce Północnej, a następnie w kampanii włoskiej, w tym w bitwie o Monte Cassino. Po demobilizacji przeniósł się do Londynu, gdzie przy współpracy z Osieckim i Skolimowskim otworzył pracownię projektów wystawowych pod nazwą „Studio 2”. Zmarł w 1987 roku w Londynie. Podporucznik Wacław Jerzy Hryniewicz był odznaczony Krzyżem Pamiątkowym Monte Cassino nr 35 (Kwatera Główna Dowództwa 2 Korpusu Polskiego).

Jerzy Walerian Skolimowski, ps. „Mały”, „Deen” (1907–1985)

Polski wioślarz, architekt i oficer wywiadu wojskowego. Olimpijczyk z Amsterdamu (1928), Los Angeles (1932) i Berlina (1936), zdobywca srebrnego i brązowego medalu na igrzyskach olimpijskich w Los Angeles.

Jerzy Walerian Skolimowski
Jerzy Walerian Skolimowski, Foto: Autor Nieznany – https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/189714/2c1331d69a23cc32282b50ee8b6f9348/National Digital Archive of Poland, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70157556

Jerzy Walerian Skolimowski urodził się 9 grudnia 1907 roku w Łukowie. Sportem interesował się od wczesnej młodości, ale ze względu na słabe warunki fizyczne (150 cm, 49 kg) dopiero podczas studiów, w warszawskim AZS znalazł sobie miejsce w wielkiej sportowej rywalizacji. Został wioślarskim sternikiem i w efekcie srebrnym medalistą mistrzostw Europy w Budapeszcie (1933) w dwójce ze sternikiem, z J. Braunem i J. Ślązakiem oraz dwukrotnym medalistą olimpijskim (1932).

W 1934 roku ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Jego dziełem był m.in. wystrój wnętrza transatlantyku MS Piłsudski, plakaty na Światowe Wystawy w Paryżu i Nowym Jorku.

Uczestnik kampanii wrześniowej 1939 roku. Po wielu przygodach przez Węgry, Rumunię przedostaje się do Francji. Za czyny bojowe w Wogezach otrzymał order Virtuti Militari V klasy.

Po upadku Francji zostaje internowany w Szwajcarii, a potem – po ucieczce z internowania – trafia do Anglii. Walczy w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich w Tobruku. Jako polski oficer (porucznik) wywiadu Secret Intelligence Service zostaje we wrześniu 1944 roku zrzucony na Bałkanach w ramach tzw. Akcji Kontynentalnej i obejmuje w Grecji placówkę „Deen”. Tam zorganizował dezercję ponad 120 Polaków ze Śląska i Pomorza, odbywających służbę wojskową na niemieckich okrętach (zostali oni przetransportowani do Włoch i trafili do 2 Korpusu). Za służbę w wywiadzie został odznaczony brytyjskim Królewskim Medalem za Odwagę.

Po wojnie pozostaje na emigracji w Anglii. Współpracuje ze Stefanem Osieckim i Wacławem J. Hryniewiczem w pracowni „Studio 2”. W 1950 roku został członkiem Society of British Industrial Art.

W 1966 roku wyjechał do RPA, gdzie kontynuował pracę jako architekt. Projektował wnętrza pałaców arabskich szejków, wygrywał dziesiątki konkursów architektonicznych. Wrócił do Londynu w 1979 roku, gdzie zmarł 12 lutego 1985 roku. Spoczywa na Cmentarzu Powązkowskim w grobie rodzinnym Skolimowskich wraz z ojcem, matką i braćmi.

Cmentarz na Monte Cassino. Uroczystość poświęcenia Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino. Widok ogólny cmentarza podczas uroczystości. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Cmentarz na Monte Cassino. Uroczystość poświęcenia Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino. Widok ogólny cmentarza podczas uroczystości. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *