Skład amunicji, to miejsce przy Drodze Polskich Saperów, gdzie warto zatrzymać się na chwilę i oddać cześć poległym żołnierzom z 1. plutonu 4 kompanii saperów. To miejsce pamięci jest oczywiście opisane w przewodniku Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego.

Droga Polskich Saperów

Drodze Polskich Saperów poświęciłem osobny artykuł i opisałem jako Trasę 7 w przewodniku (T7: Drogą Polskich Saperów do Gardzieli).

Droga Polskich Saperów - Skład amunicji
Droga Polskich Saperów – Skład amunicji

Górska ścieżka dla mułów łącząca miasteczko Caira z płaskowyżem i gospodarstwem Masseria Albaneta, znana od wieków jedynie okolicznym mieszkańcom oraz benedyktyńskim mnichom, na skutek wydarzeń z 1944 roku urosła do rangi jednej z najbardziej osławionych arterii drogowych związanych z bitwą o Monte Cassino.

Kiedy szedłem Drogą Polskich Saperów w maju 2024 roku wraz z uczestnikami wyjazdu Monte Cassino 2024 z Klubem Polskie Himalaje poprosiłem, abyśmy zatrzymali się chwilę przy miejscu znanym jako „Skład amunicji”.

Skład amunicji

Zatrzymaliśmy się około 900 metrów od początku trasy, przy tablicy nr 7 Szlaku historycznego – „Skład amunicji”.

Skład amunicji (maj 2024)
Przystanek przy „Składzie amunicji” (maj 2024). Foto: Robert Lewera

W pobliżu stojące obecnie tablicy Szlaku historycznego WIW znajdował się skład amunicji moździerzowej wykuty w skałach przez polskich saperów. Zgromadzono tam amunicję na potrzeby czwartej bitwy o Monte Cassino. Część amunicji pozostała niewykorzystana.

19 maja 1944 roku, już po zdobyciu klasztoru, 1. pluton 4 kompanii saperów por. Jerzego Zapaśnika (KMC nr 25197) pracował przy naprawie drogi.

Około godziny 16:00 niemiecka artyleria rozpoczęła ostrzał tego rejonu. Kilka pocisków trafiło w skład amunicji. Nastąpił potężny wybuch, który zniszczył wszystko w promieniu 40 metrów. Zebrano i zidentyfikowano szczątki 17 polskich saperów i przewieziono je na prowizoryczny cmentarz w Acquafondacie. Przeżył jeden ciężko ranny saper – Antoni Nocny.

Kiedy idziesz Drogą Polskich saperów wspomnij tych, którzy zginęli już po zdobyciu klasztoru.

Tablica nr 7 Szlaku historycznego - Skład Amunicji

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *