Rozkaz generała Andersa został odczytany w godzinach wieczornych 11 maja 1944 roku, przed frontem wszystkich oddziałów 2 Korpusu Polskiego. Ponieważ przewodnik Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego zawiera nie tylko opisy szlaków i tras, ale również tło historyczne oraz opisy walk, to było dla mnie czymś naturalnym, że wspomniany rozkaz znalazł się w przewodniku.

Rozkaz generała Andersa odczytany przed bitwą

Rozkaz generała Andersa do żołnierzy 2 Korpusu Polskiego jest przykładem pięknej przemowy patriotycznej, która została przygotowana na wyczekiwaną, ale też trudną godzinę „H”.

W godzinach wieczornych 11 maja, przed frontem wszystkich oddziałów 2 Korpusu, został odczytany rozkaz gen. Władysława Andersa. Dowódca 2 Korpusu zwrócił się do podwładnych ze słowami:

Rozkaz generała Andersa
Generał Władysław Anders

Żołnierze!

Kochani moi Bracia i Dzieci. Nadeszła chwila bitwy. Długo czekaliśmy na tę chwilę odwetu i zemsty nad odwiecznym naszym wrogiem.

Obok nas walczyć będą dywizje brytyjskie, amerykańskie, kanadyjskie, nowozelandzkie, walczyć będą Francuzi, Włosi oraz dywizje hinduskie.

Zadanie, które nam przypadło, rozsławi na cały świat imię żołnierza polskiego. W chwilach tych będą z nami myśli i serca całego Narodu, podtrzymywać nas będą duchy poległych naszych towarzyszy broni.

Niech lew mieszka w Waszym sercu.

Żołnierze – za bandycką napaść Niemców na Polskę, za rozbiór polski wraz z bolszewikami, za tysiące zrujnowanych miast i wsi, za morderstwa i katowanie setek tysięcy naszych sióstr i braci, za miliony wywiezionych Polaków jako niewolników do Niemiec, za niedolę i nieszczęście Kraju, za nasze cierpienia i tułaczkę – z wiarą w sprawiedliwość Opatrzności Boskiej idziemy naprzód ze świętym hasłem w sercach naszych „Bóg. Honor i Ojczyzna”.

Za: Z. Wawer, Monte Cassino, Walki 2 Korpusu Polskiego, Narodowe Centrum Kultury, Warszawa 2019

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *