Na piazza XV Febbraio w Cassino (niedaleko pomnika niedźwiedzia Wojtka) znajduje się Pomnik Pokoju oraz tablica pamiątkowa związana ze zniszczeniem oraz odbudową klasztoru. O pomniku Wojtka i Pomniku Pokoju pisałem już wcześniej, więc dziś kilka słów o wspomnianej tablicy (Wszystkie wymienione obiekty znajdziesz w przewodniku Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego w części zatytułowanej „Ulicami Cassino”).

Tablica pamiątkowa w Cassino przy placu XV Febbraio

Program opata Ildefonsa Rei

Opat Ildefonso Rea
Opat Ildefonso Rea. Źródło: L’arpinate Ildefonso Rea, L’arpinate Ildefonso Rea – Diocesi Sora Cassino Aquino Pontecorvo

Opat Gregorio Diamare opuścił klasztor na Monte Cassino po bombardowaniu 15 lutego 1944 roku. Do opactwa już nigdy nie powrócił. Zmarł 6 września 1945 w Sant’Elia Fiumerapido. Jego następcą został Ildefonso Rea, który został mianowany opatem Monte Cassino w listopadzie 1945 roku (funkcję tę sprawował aż do 17 kwietnia 1971 roku).

Nowy opat przystąpił do odbudowy monumentalnego opactwa. Był też orędownikiem odbudowy miasta Cassino. Opat Rea, w wystąpieniu radiowym (15 lutego 1946 r.), poprosił wszystkich Włochów o pomoc w podjętym właśnie dziele odbudowy.

W ciągu niespełna dwudziestu lat opactwo dźwignięto z ruin. Nad wszystkim pracami czuwał opat Ildefonso Rea. Pod koniec 1956 r. zakończono podstawowe prace przy odbudowie klasztoru. Odnowiono również grób św. Benedykta i św. Scholastyki (okazało się, że doczesne szczątki świętych nie doznały uszczerbku w wyniku bombardowania).

24 października 1964 r. opat Ildefonso Rea przeżył wielką radość po latach ciężkiej pracy związanej z odbudową opactwa: papież Paweł VI dokonał konsekracji odbudowanej bazyliki na Monte Cassino.

Mówi się, że to przyjaźń opata Rei z Giannim Agnellim doprowadziła do tego, że w Cassino otworzono fabrykę należącą do grupy FIAT.

Na Piazza XV Febbraio w Cassino odnajdziesz tablicę ustawioną pamiątkę zniszczenia klasztoru podczas bombardowania oraz położenia pierwszego kamienia przy odbudowie klasztoru. Odbudowa ta została rozpoczęta zgodnie z programem opata Monte Cassino Ildefonsa Rei „Dov’era e com’era” (odbudować „gdzie było i jak było”).

Polaków nie zaproszono…

Już w 1945 roku zaczęto myśleć o odbudowie miasta, a przy okazji pokazano, czym jest „porządek jałtański”. Pisze o tym Wańkowicz w swojej reporterskiej książce:

Melchior Wańkowicz w okolicach Monte Cassino (maj 1944)
Melchior Wańkowicz w okolicach Monte Cassino (maj 1944).

W dniu 15 marca 1945 roku. W dziesięć miesięcy po bitwie, odbyła się w Monte Cassino uroczystość związana z odbudową miasta. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rządu włoskiego z premierem Bonomim na czele, ambasador Stanów Zjednoczonych Kirk, minister pełnomocny Wielkiej Brytanii Hopkinson, ambasador francuski de Mousville i… ambasador sowiecki Kostylew.

Polacy – nie zostali zaproszeni.

Dziewczyna włoska (Keren Rita z pobliskiego Rocca S. Casciano), przyglądająca się ceremonii złapała za rękaw polskiego sapera pracującego przy budowie cmentarza:

– Pierwsza flaga, jaka zawisła na Monte Cassino była polska. Teraz są prawie wszystkie – nie ma polskiej. Dlaczego?

M. Wańkowicz, Bitwa o Monte Cassino

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *