Niemiecki Cmentarz Wojenny w Cassino jest jednym z pięciu cmentarzy wojennych, jakie opisuję w przewodniku Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego. Cmentarz ten, utworzony w latach 1959-1964 przez Der Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge, jest miejscem spoczynku ponad 20 000 niemieckich żołnierzy poległych w południowych Włoszech. Odwiedziłem go w czasie mojej majowej podróży do Cassino, której głównym celem był udział w obchodach 80 rocznicy bitwy o Monte Cassino.

Niemiecki Cmentarz Wojenny na wzgórzu Colle Marino

Niemiecki Cmentarz Wojenny - plan cmentarza
Plan cmentarza

Idąc aleją od wejścia, dotrzesz do budynku wejściowego z rzeźbą „Żałoba i pocieszenie”. Po wyjściu przez drzwi zwieńczone dwoma dzwonami, zobaczysz rozległe tarasy nagrobków na wzgórzu Colle Marino, tworzące półelipsę. Na kamiennych krzyżach odczytasz imiona i nazwiska poległych, ich rangę, daty urodzenia i śmierci.

Niemiecki Cmentarz Wojenny - "Żałoba i pocieszenie"

Na szczycie wzgórza stoi imponujący 11-metrowy krzyż, za którym znajdują się masowe wspólne groby żołnierzy.

Niemiecki Cmentarz Wojenny

Polskie nazwiska na nagrobkach

Niemiecki Cmentarz Wojenny - nagrobek

Pośród nagrobków dostrzeżesz także polsko brzmiące nazwiska – część z nich to mogiły Kaszubów, Ślązaków i Wielkopolan przymusowo wcielonych do Wehrmachtu.

Według różnych szacunków pochowano tu kilkuset Polaków.

Informacje praktyczne

Cmentarz znajduje się w miejscowości Caira, około 7 kilometrów od centrum Cassino, przy Via Colle Marino. Możesz zaparkować na dużym placu Piazza Marino Fardelli.

Cmentarz jest otwarty codziennie od 8:00 do 19:00.

Więcej informacji o opisywanym cmentarzu (i innych miejscach związanych z bitwą o Monte Cassino)możesz znaleźć w przewodniku:

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *