19 maja 2024 roku przy Largo Dante w centrum Cassino odsłonięto przywieziony z Polski pomnik generała Andersa. Rzeźbę z brązu przedstawiającą dowódcę 2 Korpusu Polskiego stworzył trójmiejski artysta Igor Duszyński. To drugi pomnik Władysława Andersa w Cassino – pierwszy pomnik znajduje się przy Largo Wladyslaw Anders (piszę o nim w przewodniku Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego).

Z Międzyzdrojów do Cassino

Odsłonięty w Cassino pomnik generała Andersa stał do niedawna w Międzyzdrojach, mieście partnerskim Cassino. Do Włoch przywiózł rzeźbę Mateusz Bobek, burmistrz Międzyzdrojów i przekazał Enzo Salerze, burmistrzowi Cassino.

pomnik generała Andersa

Pomnik ma być częścią monumentu upamiętniającego polskich bohaterów z 2 Korpusu, który powstanie w Cassino. Zgodnie z zamysłem włoskiego architekta Giacomo Bianchiego, postać gen. Władysława Andersa będzie stała na tle kilkumetrowego kamiennego muru. Na murze zostaną wygrawerowane nazwiska wszystkich żołnierzy spoczywających na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. Na razie na murze prezentowana jest makieta pokazująca docelowy wygląd monumentu. 

Częścią memoriału, z inicjatywy Wojskowego Instytutu Wydawniczego, będzie także mapa i opis szlaku bojowego 2 Korpusu Polskiego. Pomysłodawcą budowy monumentu jest Bogusław Mamiński – lekkoatleta, olimpijczyk i szef Klubu Biegacza „Sporting”.

Cassino - nowy pomnik generała Andersa

W uroczystości odsłonięcia pomnika wzięła udział córka generała, Ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders. Dokonała ona aktu symbolicznego zdjęcia szarfy. W uroczystości wzięli również udział weterani 2 Korpusu Polskiego oraz Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *