W 2024 roku przypada 80 rocznica bitwy o Monte Cassino, która dla nas Polaków kojarzy się z bohaterstwem żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, walczących w czwartej bitwie od 18 do 25 maja 1944 roku. Dlatego postanowiłem napisać przewodnik, który będzie opisywał najważniejsze miejsca związane z bitwą w tym : Monte Cassino, Cassino, Venafro, Piedimonte San Germano czy Acquafondata.

Dlaczego piszę przewodnik „Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego”?

Pierwsza odpowiedź na postawione pytanie jest prosta: bo przez ponad 30 lat, w wolnej Polsce nie ukazał się przewodnik po miejscach, które powinien odwiedzić każdy, kto kocha naszą Ojczyznę i pamięta o jej Bohaterach.

Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino
Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino

Po pierwsze, po drugie i po trzecie…

Jeśli by istniało takie wyrażenie, jak „trekking patriotyczny”, to wycieczki piesze oraz samochodowe po drogach i ścieżkach wokół Monte Cassino oraz w okolicach Cassino, śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, pasowałyby do tego rodzaju przedsięwzięć.

Kiedy we wrześniu 2022 roku podróżowałem po Lacjum (Lazio), to od razu wiedziałem, że moje odwiedziny masywu Monte Cassino nie ograniczą się tylko do wizyty w opactwie i zapalenia zniczy na Polskim Cmentarzu Wojennym. Chciałem też przejść po miejscach walk o Monte Cassino i dotrzeć do rzadziej odwiedzanych miejsc związanych z 2 Korpusem Polskim oraz czterema bitwami, jakie miały miejsce w masywie.

To właśnie wtedy powstał pomysł przewodnika „Trekking pod Monte Cassino”, bo taki był roboczy tytuł przewodnika.

Grób wachmistrza Antoniego Niewęgłowskiego na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu
Grób wachmistrza Antoniego Niewęgłowskiego na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu

Drugim impulsem do napisania tej książki były odwiedziny grobu wachmistrza Antoniego Niewęgłowskiego (1911-1956), krewnego mojej żony, który brał udział w walkach na froncie włoskim i został odznaczony Krzyżem Monte Cassino nr 30076.

Pisząc przewodnik chcę pogodzić układ geograficzny oraz historię odwiedzanych miejsc. Przewodnik zawiera propozycje tras pieszych oraz samochodowych. Jak to mam w zwyczaju, piszę wyłącznie o miejscach, do których dotarłem osobiście. Dowodem na mój pobyt tam, będą zamieszczone fotografie.

Kiedy ukaże się przewodnik „Monte Cassino i okolice”

Skończyłem pisanie przewodnika w grudniu 2023 roku. Potem jeszcze redakcja, obróbka zdjęć, projekt okładki i książki, skład, korekta i druk. Myślę, że uda się to wszystko zakończyć do połowy lutego 2024 roku.

Kiedy książka będzie już w druku, to ogłoszę przedsprzedaż i umożliwię nabycie książki z dedykacją autora.

Pozdrawiam Jarosław Rubin

Jarosław Rubin - Kończę pisać przewodnik "Monte Cassino i okolice"
Jarosław Rubin – ItalJarek

Możesz również cieszyć się:

9 komentarzy

    1. Będzie pod koniec lutego lub na początku marca 2024. Oczywiście dam znać na stronie www, że zaczynam przedsprzedaż, a potem sprzedaż.

  1. Świetna sprawa!! Własnie pod koniec marca z grupą zapaleńców ruszamy na zwiedzanie szlaków historii we Włoszech, min tematyka walk o Monte Cassino.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *